Tilbage til 2010

David Coupar i Kina

24/09/2010

DavidCoupar200x300px2

 

Det er ikke længe siden, at den beskedne og populære dommer fra Esbjerg Taekwondo Klub - David Coupar - blev hædret ved Junior VM i Taekwondo, der blev afholdt i byen Tiujana, Mexico. Ved den lejlighed blev den dygtige dommer hædret med en fin titel - nemlig "Bedste Dommer".

Den populære dommer, der i dagligdagen ellers lever et stille og roligt liv og passer sit job som lærer på Bakkeskolen i Esbjerg, får set sig meget omkring i verden - der er nemlig bud efter den højt respekterede dommer fra Esbjerg Taekwondo Klub.

Ved VM for seniorer i maj måned 2010, der blev afholdt i Sankt Petersborg, var han i øvrigt også med.

I disse dage i juli måned 2010 deltager David Coupar som dommer ved "WTF (World Taekwondo Federation) World Cup", der afholdes i Urumqui, Kina - der er ved den lejlighed afsat 3 dage til 50 specielt inviterede dommere fra hele verden, der skal "ensrettes".

Af disse udtages herefter 7 europæiske dommere, der skal dømme ved "Youth Olympic Games, som bliver afholdt i Singapore i dagene 15./19. august 2010.

Det er langtfra første gang, at dommere fra Esbjerg Taekwondo Klub gør sig positivt bemærket - faktisk har Esbjerg Taekwondo Klub nærmest tradition for at "levere" dommere, der på verdensplan kan gøre sig gældende.

En passant kan det nævnes, at der i Danmark findes blot 5 dommere, der har status som WTF dommere og som en kuriositet kan nævnes, at 3 af disse indtil for ganske nylig kom fra Esbjerg Taekwondo Klub.

Den højt respekterede WTF dommer Lars Arnum valgte dog ved DM 2010 at stoppe sin glorværdige karriere som WTF dommer og helliger sig nu andre opgaver i klub- & forbundsregí, mens Tommy Larsen stadigvæk, sammen med David Coupar, holder fanen højt og ligeledes rejser verden rundt og repræsenterer Esbjerg på fornemste vis.

Det bliver MEGET spændende at se, om vi i Esbjerg Taekwondo Klub får en dommer med ved OL i London i 2012.

Skulle det ske - og bliver det David Coupar - må man jo håbe, at skoleinspektøren på Bakkeskolen i Esbjerg kipper med flaget :)

Med venlig hilsen

Esbjerg Taekwondo Klub